Microchip Technology MSMCJLCE70AE3
Part No.:
MSMCJLCE70AE3
Datasheet:
AnpuMSMCJLCE70AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MSMCJLCE70AE3 on Anpu?
3. Are the MSMCJLCE70AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSMCJLCE70AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMCJLCE70AE3.
Image MSMCJLCE70AE3 MSMCJLCE70AE3/TR
Part Number MSMCJLCE70AE3 MSMCJLCE70AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)