Microchip Technology MSMCJLCE70AE3/TR
Part No.:
MSMCJLCE70AE3/TR
Datasheet:
AnpuMSMCJLCE70AE3/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMCJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MSMCJLCE70AE3/TR on Anpu?
3. Are the MSMCJLCE70AE3/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSMCJLCE70AE3/TR?
Image MSMCJLCE70AE3 MSMCJLCE70AE3/TR
Part Number MSMCJLCE70AE3 MSMCJLCE70AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)