Microchip Technology MXLUPTB48E3
Part No.:
MXLUPTB48E3
Datasheet:
AnpuMXLUPTB48E3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.78A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MXLUPTB48E3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MXLUPTB48E3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MXLUPTB48E3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLUPTB48E3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MXLUPTB48E3.
Image MXLUPTB48E3 MXLUPTB48E3/TR
Part Number MXLUPTB48E3 MXLUPTB48E3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Series - UPT
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 54V 54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 84.3V 84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.78A 1.78A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW) 150W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)