Microchip Technology MXLUPTB48E3/TR
Part No.:
MXLUPTB48E3/TR
Description:
UNI-DIRECTIONAL TVS
Series:
UPT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.78A
Power - Peak Pulse:
150W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MXLUPTB48E3/TR on Anpu?
3. Are the MXLUPTB48E3/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MXLUPTB48E3/TR?
Image MXLUPTB48E3 MXLUPTB48E3/TR
Part Number MXLUPTB48E3 MXLUPTB48E3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Series - UPT
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 54V 54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 84.3V 84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.78A 1.78A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW) 150W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)