Microchip Technology PIC16F18074-E/PT
Part No.:
PIC16F18074-E/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
AnpuPIC16F18074-E/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tray
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SMBus, SPI, SSP, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
35
Program Memory Size:
7KB (7K x 8)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 39x12b SAR; D/A 1x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PIC16F18074-E/PT on Anpu?
3. Are the PIC16F18074-E/PT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC16F18074-E/PT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC16F18074-I/PT PIC16F18074T-I/PT PIC16F18074-I/MP PIC16F18074T-I/MP PIC16F18074-E/PT
Part Number PIC16F18074-I/PT PIC16F18074T-I/PT PIC16F18074-I/MP PIC16F18074T-I/MP PIC16F18074-E/PT
Package/Case 44-TQFP 44-TQFP 40-VFQFN Exposed Pad 40-VFQFN Exposed Pad 44-TQFP
Series PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F PIC® 16F
Packaging Tray Tape & Reel (TR) Tube Tape & Reel (TR) Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable - - - - -
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz 32MHz
Number of I/O 35 35 35 35 35
Program Memory Size 7KB (7K x 8) 7KB (7K x 8) 7KB (7K x 8) 7KB (7K x 8) 7KB (7K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 128 x 8 128 x 8 128 x 8 128 x 8 128 x 8
RAM Size 512 x 8 512 x 8 512 x 8 512 x 8 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V