Microchip Technology PIC18F05Q20-I/SL
Part No.:
PIC18F05Q20-I/SL
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC18F05Q20-I/SL.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 14SOIC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b SAR
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PIC18F05Q20-I/SL on Anpu?
3. Are the PIC18F05Q20-I/SL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F05Q20-I/SL?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PIC18F05Q20T-I/SL PIC18F05Q20T-I/ST PIC18F05Q20-I/SL PIC18F05Q20-I/ST PIC18F05Q20-E/SL
Part Number PIC18F05Q20T-I/SL PIC18F05Q20T-I/ST PIC18F05Q20-I/SL PIC18F05Q20-I/ST PIC18F05Q20-E/SL
Package/Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable - - - - -
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz
Number of I/O 11 11 11 11 11
Program Memory Size 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V