Microchip Technology PIC18F05Q20-I/ST
Part No.:
PIC18F05Q20-I/ST
Package:
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
AnpuPIC18F05Q20-I/ST.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 14TSSOP
Package/Case:
Series:
PIC® 18F
Speed:
64MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order PIC18F05Q20-I/ST on Anpu?
3. Are the PIC18F05Q20-I/ST price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F05Q20-I/ST?
Image PIC18F05Q20T-I/SL PIC18F05Q20T-I/ST PIC18F05Q20-I/SL PIC18F05Q20-I/ST PIC18F05Q20-E/SL
Part Number PIC18F05Q20T-I/SL PIC18F05Q20T-I/ST PIC18F05Q20-I/SL PIC18F05Q20-I/ST PIC18F05Q20-E/SL
Package/Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz
Number of I/O 11 11 11 11 11
Program Memory Size 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V