Microchip Technology PIC18F45Q71-I/MP
Part No.:
PIC18F45Q71-I/MP
Package:
40-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC18F45Q71-I/MP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40VFQFN
Package/Case:
40-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Speed:
64MHz
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 35x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order PIC18F45Q71-I/MP on Anpu?
3. Are the PIC18F45Q71-I/MP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F45Q71-I/MP?
Image PIC18F45Q71-I/PT PIC18F45Q71-I/MP PIC18F45Q71T-I/MP PIC18F45Q71T-I/PT PIC18F45Q71-E/MP
Part Number PIC18F45Q71-I/PT PIC18F45Q71-I/MP PIC18F45Q71T-I/MP PIC18F45Q71T-I/PT PIC18F45Q71-E/MP
Package/Case 44-TQFP 40-VFQFN Exposed Pad 40-VFQFN Exposed Pad 44-TQFP 40-VFQFN Exposed Pad
Series PIC® XLP™ 18F-Q71 PIC® XLP™ 18F-Q71 PIC® XLP™ 18F-Q71 PIC® XLP™ 18F-Q71 PIC® XLP™ 18F-Q71
Packaging Tray Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable - - - - -
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz
Number of I/O 37 37 37 37 37
Program Memory Size 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8) 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V