Microchip Technology PIC18F46Q71-E/PT
Part No.:
PIC18F46Q71-E/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
AnpuPIC18F46Q71-E/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tray
Programmable:
Not Verified
Speed:
64MHz
Connectivity:
FIFO, I2C, SPI, UART/USART
Program Memory Size:
64KB (64K x 8)
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 35x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order PIC18F46Q71-E/PT on Anpu?
3. Are the PIC18F46Q71-E/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F46Q71-E/PT?
Image PIC18F46Q71-I/MP PIC18F46Q71-I/PT PIC18F46Q71T-I/MP PIC18F46Q71T-I/PT PIC18F46Q71-E/PT
Part Number PIC18F46Q71-I/MP PIC18F46Q71-I/PT PIC18F46Q71T-I/MP PIC18F46Q71T-I/PT PIC18F46Q71-E/PT
Package/Case 40-VFQFN Exposed Pad 44-TQFP 40-VFQFN Exposed Pad 44-TQFP 44-TQFP
Series PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F PIC® 18F
Packaging Tube Tray Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified - - Not Verified
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz
Number of I/O 37 37 37 37 37
Program Memory Size 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 4K x 8 4K x 8 4K x 8 4K x 8 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V