Microchip Technology PIC18F54Q71-E/6LX
Part No.:
PIC18F54Q71-E/6LX
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuPIC18F54Q71-E/6LX.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48VFQFN
Package/Case:
48-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 18F-Q71
Packaging:
Tube
Speed:
64MHz
Connectivity:
DALI, FIFO, I2C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
44
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
EEPROM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 43x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)