Microchip Technology PIC18F54Q71-I/PT
Part No.:
PIC18F54Q71-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
AnpuPIC18F54Q71-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Package/Case:
44-TQFP
Series:
PIC® XLP™ 18F-Q71
Packaging:
Tray
Speed:
64MHz
Number of I/O:
44
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 43x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order PIC18F54Q71-I/PT on Anpu?
3. Are the PIC18F54Q71-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PIC18F54Q71-I/PT?
Image PIC18F54Q71-I/6LX PIC18F54Q71-I/PT PIC18F54Q71T-I/6LX PIC18F54Q71T-I/PT PIC18F54Q71-E/PT
Part Number PIC18F54Q71-I/6LX PIC18F54Q71-I/PT PIC18F54Q71T-I/6LX PIC18F54Q71T-I/PT PIC18F54Q71-E/PT
Package/Case 48-VFQFN Exposed Pad 44-TQFP 48-VFQFN Exposed Pad 44-TQFP 44-TQFP
Series PIC® XLP™ 18F-Q71 PIC® XLP™ 18F-Q71 PIC® XLP™ 18F-Q71 PIC® XLP™ 18F-Q71 PIC® XLP™ 18F-Q71
Packaging Tube Tray Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable - - - - -
Core Processor PIC PIC PIC PIC PIC
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz 64MHz
Number of I/O 44 44 44 44 44
Program Memory Size 16KB (16K x 8) 16KB (16K x 8) 16KB (16K x 8) 16KB (16K x 8) 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8
RAM Size 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V