Microsemi Corporation SM16LC12C
Part No.:
SM16LC12C
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuSM16LC12C.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 24VC 16SO
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package/Case:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
8
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
300W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
25pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-SO
1. How to order SM16LC12C on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SM16LC12C is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SM16LC12C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SM16LC12C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SM16LC12C.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SM16LC12C pin diagram, SM16LC12C datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SM16LC12CE3 SM16LC12C
Part Number SM16LC12CE3 SM16LC12C
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Package/Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 8 8
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24V 24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 300W 300W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 25pF @ 1MHz 25pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)