National Semiconductor LM2670LD-12
Part No.:
LM2670LD-12
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
14-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLM2670LD-12.pdf
Description:
IC REG BUCK 12V 3A 14VSON
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
SIMPLE SWITCHER®
Package/Case:
14-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
8V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
3A
Frequency - Switching:
260kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
14-VSON (6x5)
1. How to order LM2670LD-12 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM2670LD-12 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM2670LD-12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2670LD-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM2670LD-12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM2670LDX-ADJ LM2670LD-3.3 LM2670LD-12 LM2670LD-5.0 LM2670LD-ADJ
Part Number LM2670LDX-ADJ LM2670LD-3.3 LM2670LD-12 LM2670LD-5.0 LM2670LD-ADJ
Series SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER®
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck Buck Buck
Output Type Adjustable Fixed Fixed Fixed Adjustable
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 8V 8V 8V 8V 8V
Voltage - Input (Max) 40V 40V 40V 40V 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 3.3V 12V 5V 1.2V
Voltage - Output (Max) 37V - - - 37V
Current - Output 3A 3A 3A 3A 3A
Frequency - Switching 260kHz 260kHz 260kHz 260kHz 260kHz