National Semiconductor LM2670LD-3.3
Part No.:
LM2670LD-3.3
Datasheet:
AnpuLM2670LD-3.3.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 3A 14VSON
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Min):
8V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
3A
Frequency - Switching:
260kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
14-VSON (6x5)
1. How to order LM2670LD-3.3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM2670LD-3.3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM2670LD-3.3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2670LD-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM2670LD-3.3.
Image LM2670LDX-ADJ LM2670LD-3.3 LM2670LD-12 LM2670LD-5.0 LM2670LD-ADJ
Part Number LM2670LDX-ADJ LM2670LD-3.3 LM2670LD-12 LM2670LD-5.0 LM2670LD-ADJ
Series SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER®
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck Buck Buck
Output Type Adjustable Fixed Fixed Fixed Adjustable
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 8V 8V 8V 8V 8V
Voltage - Input (Max) 40V 40V 40V 40V 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 3.3V 12V 5V 1.2V
Voltage - Output (Max) 37V - - - 37V
Current - Output 3A 3A 3A 3A 3A
Frequency - Switching 260kHz 260kHz 260kHz 260kHz 260kHz