National Semiconductor LP38691DTX-1.8/NOPB
Part No.:
LP38691DTX-1.8/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AnpuLP38691DTX-1.8/NOPB.pdf
Description:
LP38691 500MA LOW DROPOUT CMOS L
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
55dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
TO-252-3
1. How to order LP38691DTX-1.8/NOPB on Anpu?
3. Are the LP38691DTX-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38691DTX-1.8/NOPB?
Image LP38691DTX-2.5/NOPB LP38691DTX-1.8/NOPB
Part Number LP38691DTX-2.5/NOPB LP38691DTX-1.8/NOPB
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 10V 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 1.8V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.73V @ 500mA -
Current - Output 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 55 µA 55 µA
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA
PSRR 55dB (120Hz) 55dB (120Hz)
Control Features - -
Protection Features Over Temperature Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C