National Semiconductor LP38691DTX-2.5/NOPB
Part No.:
LP38691DTX-2.5/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
AnpuLP38691DTX-2.5/NOPB.pdf
Description:
LP38691 500MA LOW DROPOUT CMOS L
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.73V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
55dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252-3
1. How to order LP38691DTX-2.5/NOPB on Anpu?
3. Are the LP38691DTX-2.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38691DTX-2.5/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP38691DTX-2.5/NOPB LP38691DTX-1.8/NOPB
Part Number LP38691DTX-2.5/NOPB LP38691DTX-1.8/NOPB
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 10V 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 1.8V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.73V @ 500mA -
Current - Output 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 55 µA 55 µA
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA
PSRR 55dB (120Hz) 55dB (120Hz)
Control Features - -
Protection Features Over Temperature Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C