National Semiconductor LP3874EMP-1.8/NOPB
Part No.:
LP3874EMP-1.8/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
AnpuLP3874EMP-1.8/NOPB.pdf
Description:
LP3874 0.8A FAST ULTRA LOW DROPO
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-261-5, TO-261AB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
9 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
73dB ~ 57dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-223
1. How to order LP3874EMP-1.8/NOPB on Anpu?
3. Are the LP3874EMP-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3874EMP-1.8/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP3874EMPX-ADJ LP3874EMP-5.0/NOPB LP3874EMP-1.8/NOPB LP3874EMP-3.3 LP3874EMP-2.5
Part Number LP3874EMPX-ADJ LP3874EMP-5.0/NOPB LP3874EMP-1.8/NOPB LP3874EMP-3.3 LP3874EMP-2.5
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Adjustable Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 5V 1.8V 3.3V 2.5V
Voltage - Output (Max) 6.6V - - - -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 800mA 0.35V @ 800mA 0.35V @ 800mA 0.35V @ 800mA 0.35V @ 800mA
Current - Output 800mA 800mA 800mA 800mA 800mA
Current - Quiescent (Iq) 9 mA 9 mA 9 mA 9 mA 9 mA
Current - Supply (Max) 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C