National Semiconductor LP3874EMP-3.3
Part No.:
LP3874EMP-3.3
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
AnpuLP3874EMP-3.3.pdf
Description:
LP3874 0.8A FAST ULTRA LOW DROPO
Package/Case:
TO-261-5, TO-261AB
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
9 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
73dB ~ 57dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SOT-223-5
1. How to order LP3874EMP-3.3 on Anpu?
3. Are the LP3874EMP-3.3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3874EMP-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP3874EMP-3.3.
Image LP3874EMPX-ADJ LP3874EMP-5.0/NOPB LP3874EMP-1.8/NOPB LP3874EMP-3.3 LP3874EMP-2.5
Part Number LP3874EMPX-ADJ LP3874EMP-5.0/NOPB LP3874EMP-1.8/NOPB LP3874EMP-3.3 LP3874EMP-2.5
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Adjustable Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 5V 1.8V 3.3V 2.5V
Voltage - Output (Max) 6.6V - - - -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 800mA 0.35V @ 800mA 0.35V @ 800mA 0.35V @ 800mA 0.35V @ 800mA
Current - Output 800mA 800mA 800mA 800mA 800mA
Current - Quiescent (Iq) 9 mA 9 mA 9 mA 9 mA 9 mA
Current - Supply (Max) 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C