National Semiconductor LP3892ES-1.2/NOPB
Part No.:
LP3892ES-1.2/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLP3892ES-1.2/NOPB.pdf
Description:
LP3892 1.5A FAST-RESPONSE ULTRA
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.50V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
30 µA
Current - Supply (Max):
8 mA
PSRR:
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (DDPAK-5)
1. How to order LP3892ES-1.2/NOPB on Anpu?
3. Are the LP3892ES-1.2/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3892ES-1.2/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP3892ESX-1.5/NOPB LP3892ES-1.2/NOPB
Part Number LP3892ESX-1.5/NOPB LP3892ES-1.2/NOPB
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.2V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A 0.50V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 30 µA 30 µA
Current - Supply (Max) 8 mA 8 mA
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz) 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C