Nexperia USA Inc. PTVS51VS1UR-QX
Part No.:
PTVS51VS1UR-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SOD-123W
Datasheet:
AnpuPTVS51VS1UR-QX.pdf
Description:
PTVS51VS1UR-Q/SOD123W/SOD2
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package/Case:
SOD-123W
Series:
PTVSxS1UR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.9A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PTVS51VS1UR-QX on Anpu?
3. Are the PTVS51VS1UR-QX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTVS51VS1UR-QX?
Image PTVS51VS1UR,115 PTVS51VS1UR-QX
Part Number PTVS51VS1UR,115 PTVS51VS1UR-QX
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Package/Case SOD-123W SOD-123W
Series - PTVSxS1UR
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.9A 4.9A
Power - Peak Pulse 400W 400W
Power Line Protection No No
Applications - -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA) -55°C ~ 150°C (TA)