Nexperia USA Inc. PTVS6V5S1UR,115
Part No.:
PTVS6V5S1UR,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SOD-123W
Datasheet:
AnpuPTVS6V5S1UR,115.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SOD123W
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package/Case:
SOD-123W
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.7A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PTVS6V5S1UR,115 on Anpu?
3. Are the PTVS6V5S1UR,115 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTVS6V5S1UR,115?
Image PTVS6V5S1UR,115 PTVS6V5S1UR-QX
Part Number PTVS6V5S1UR,115 PTVS6V5S1UR-QX
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Package/Case SOD-123W SOD-123W
Series - PTVSxS1UR
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V 6.5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.2V 11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.7A 35.7A
Power - Peak Pulse 400W 400W
Power Line Protection No No
Applications - -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA) -55°C ~ 150°C (TA)