Nexperia USA Inc. PTVS6V5S1UR-QX
Part No.:
PTVS6V5S1UR-QX
Package:
SOD-123W
Datasheet:
AnpuPTVS6V5S1UR-QX.pdf
Description:
PTVS6V5S1UR-Q/SOD123W/SOD2
Package/Case:
SOD-123W
Series:
PTVSxS1UR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.7A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order PTVS6V5S1UR-QX on Anpu?
3. Are the PTVS6V5S1UR-QX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTVS6V5S1UR-QX?
Image PTVS6V5S1UR,115 PTVS6V5S1UR-QX
Part Number PTVS6V5S1UR,115 PTVS6V5S1UR-QX
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Package/Case SOD-123W SOD-123W
Series - PTVSxS1UR
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V 6.5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.2V 11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.7A 35.7A
Power - Peak Pulse 400W 400W
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA) -55°C ~ 150°C (TA)