STMicroelectronics SMB15F12A
Part No.:
SMB15F12A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Description:
TVS DIODE 12VWM 25.3VC SMBFLAT
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Series:
SMB15F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
25.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
394A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMBflat
1. How to order SMB15F12A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMB15F12A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMB15F12A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMB15F12A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMB15F12A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMB15F12A pin diagram, SMB15F12A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMB15F12A SMB15F12AY
Part Number SMB15F12A SMB15F12AY
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Package/Case DO-221AA, SMB Flat Leads DO-221AA, SMB Flat Leads
Series SMB15F SMB15F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max) 12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25.3V 25.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 394A (8/20µs) 394A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose -
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)