Taiyo Yuden LBM2016T220J
Part No.:
LBM2016T220J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
AnpuLBM2016T220J.pdf
Description:
FIXED IND 22UH 140MA 2.8 OHM SMD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LB, M Type
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
140 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.8Ohm
Q @ Freq:
25 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)
1. How to order LBM2016T220J on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LBM2016T220J is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LBM2016T220J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LBM2016T220J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LBM2016T220J.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LBM2016T220J LBM2016T220JV
Part Number LBM2016T220J LBM2016T220JV
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series LB, M Type LB, M Type
Package/Case 0806 (2016 Metric) 0806 (2016 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Not For New Designs
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 22 µH 22 µH
Tolerance ±5% ±5%
Current Rating (Amps) 140 mA 140 mA
Shielding Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.8Ohm 3.64Ohm Max
Q @ Freq 25 @ 2.52MHz 25 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant 17MHz 17MHz
Ratings - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz 2.52 MHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0806 (2016 Metric) 0806 (2016 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)