Taiyo Yuden LBM2016TR18J
Part No.:
LBM2016TR18J
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
AnpuLBM2016TR18J.pdf
Description:
FIXED IND 180NH 560MA 150MOHM SM
Product Status:
Active
Inductance:
180 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
560 mA
DC Resistance (DCR):
150mOhm
Q @ Freq:
30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant:
500MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
25.2 MHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)
1. How to order LBM2016TR18J on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LBM2016TR18J is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LBM2016TR18J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LBM2016TR18J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LBM2016TR18J.
Image LBM2016TR18J LBM2016TR18JV
Part Number LBM2016TR18J LBM2016TR18JV
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series LB, M Type LB, M Type
Package/Case 0806 (2016 Metric) 0806 (2016 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Not For New Designs
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 180 nH 180 nH
Tolerance ±5% ±5%
Current Rating (Amps) 560 mA 560 mA
Shielding Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 150mOhm 195mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 25.2MHz 30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant 500MHz 500MHz
Ratings - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 25.2 MHz 25.2 MHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package 0806 (2016 Metric) 0806 (2016 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)