Taiyo Yuden MDMK4040T2R2MM
Part No.:
MDMK4040T2R2MM
Datasheet:
AnpuMDMK4040T2R2MM.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.8A 79 MOHM SMD
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
3.8A
DC Resistance (DCR):
79mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order MDMK4040T2R2MM on Anpu?
3. Are the MDMK4040T2R2MM price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MDMK4040T2R2MM?
Image MDMK4040T2R2MM MDMK4040T2R2MMV
Part Number MDMK4040T2R2MM MDMK4040T2R2MMV
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series MCOIL™, MD MCOIL™, MD
Package/Case Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Metal Metal
Inductance 2.2 µH 2.2 µH
Tolerance ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 2.8 A 2.8 A
Current - Saturation (Isat) 3.8A 3.8A
Shielding Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 79mOhm Max 79mOhm Max
Ratings - AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz 1 MHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)