Taiyo Yuden NRS6012T100MMGJ
Part No.:
NRS6012T100MMGJ
Datasheet:
AnpuNRS6012T100MMGJ.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.2A 240 MOHM SMD
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
1A
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)
1. How to order NRS6012T100MMGJ on Anpu?
3. Are the NRS6012T100MMGJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS6012T100MMGJ?
Image NRS6012T100MMGJ NRS6012T100MMGJV
Part Number NRS6012T100MMGJ NRS6012T100MMGJV
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series NR, S Type NR, S Type
Package/Case Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 10 µH 10 µH
Tolerance ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 1.2 A 1.2 A
Current - Saturation (Isat) 1A 1A
Shielding Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 240mOhm Max 240mOhm Max
Q @ Freq - -
Frequency - Self Resonant 22MHz 22MHz
Ratings - AEC-Q200
Operating Temperature -25°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) 0.047" (1.20mm)