Taiyo Yuden NRS6014T100MMGG
Part No.:
NRS6014T100MMGG
Datasheet:
AnpuNRS6014T100MMGG.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.5A 168 MOHM SMD
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
DC Resistance (DCR):
168mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
24MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.40mm)
1. How to order NRS6014T100MMGG on Anpu?
3. Are the NRS6014T100MMGG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS6014T100MMGG?
Image NRS6014T100MMGG NRS6014T100MMGGV
Part Number NRS6014T100MMGG NRS6014T100MMGGV
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series NR, S Type NR, S Type
Package/Case Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 10 µH 10 µH
Tolerance ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 1.5 A 1.4 A
Current - Saturation (Isat) 1.4A 1.4A
Shielding Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 168mOhm Max 168mOhm Max
Q @ Freq - -
Frequency - Self Resonant 24MHz 24MHz
Ratings - AEC-Q200
Operating Temperature -25°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm) 0.055" (1.40mm)