Taiyo Yuden NRS6014T2R2NMGG
Part No.:
NRS6014T2R2NMGG
Datasheet:
AnpuNRS6014T2R2NMGG.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.6A 66 MOHM SMD
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
66mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
61MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.40mm)
1. How to order NRS6014T2R2NMGG on Anpu?
3. Are the NRS6014T2R2NMGG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS6014T2R2NMGG?
Image NRS6014T2R2NMGG NRS6014T2R2NMGGV
Part Number NRS6014T2R2NMGG NRS6014T2R2NMGGV
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series NR, S Type NR, S Type
Package/Case Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 2.2 µH 2.2 µH
Tolerance ±30% ±30%
Current Rating (Amps) 2.6 A 2.3 A
Current - Saturation (Isat) 3A 3A
Shielding Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 66mOhm Max 66mOhm Max
Q @ Freq - -
Frequency - Self Resonant 61MHz 61MHz
Ratings - AEC-Q200
Operating Temperature -25°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm) 0.055" (1.40mm)