Taiyo Yuden NRS8040T1R4NJGJ
Part No.:
NRS8040T1R4NJGJ
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1.4UH 7A 9.1 MOHM SMD
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
NR, S Type
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.4 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
9.1mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
63MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)
1. How to order NRS8040T1R4NJGJ on Anpu?
3. Are the NRS8040T1R4NJGJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NRS8040T1R4NJGJ?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NRS8040T1R4NJGJ NRS8040T1R4NJGJV
Part Number NRS8040T1R4NJGJ NRS8040T1R4NJGJV
Manufacturer Taiyo Yuden Taiyo Yuden
Series NR, S Type NR, S Type
Package/Case Nonstandard Nonstandard
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Drum Core, Wirewound Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite Ferrite
Inductance 1.4 µH 1.4 µH
Tolerance ±30% ±30%
Current Rating (Amps) 7 A 7 A
Current - Saturation (Isat) 10A 10A
Shielding Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 9.1mOhm Max 9.1mOhm Max
Q @ Freq - -
Frequency - Self Resonant 63MHz 63MHz
Ratings - AEC-Q200
Operating Temperature -25°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz
Features - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm)