Toshiba Semiconductor and Storage TCR2EE27,LM(CT
Part No.:
TCR2EE27,LM(CT
Datasheet:
AnpuTCR2EE27,LM(CT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 200MA ESV
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.23V @ 150mA
Current - Output:
200mA
PSRR:
73dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
ESV
1. How to order TCR2EE27,LM(CT on Anpu?
3. Are the TCR2EE27,LM(CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2EE27,LM(CT?
Image TCR2EE27,LM(CT TCR2EE275,LM(CT
Part Number TCR2EE27,LM(CT TCR2EE275,LM(CT
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR2EE TCR2EE
Package/Case SOT-553 SOT-553
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V 2.75V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.23V @ 150mA 0.23V @ 150mA
Current - Output 200mA 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA 60 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 73dB (1kHz) 73dB (1kHz)
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Current Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C