Vishay Sprague 550D565X0050R2B
Part No.:
550D565X0050R2B
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 5.6UF 20% 50V AXIAL
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 550D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max):
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
R
Ratings:
Features:
General Purpose
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order 550D565X0050R2B on Anpu?
3. Are the 550D565X0050R2B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 550D565X0050R2B?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 550D565X0050R2B 550D565X0050R2BE3
Part Number 550D565X0050R2B 550D565X0050R2BE3
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague
Series TANTALEX™, 550D TANTALEX™, 550D
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Capacitance 5.6 µF 5.6 µF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 50 V 50 V
Type Hermetically Sealed Hermetically Sealed
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C 1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Through Hole Through Hole
Size / Dimension 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)