Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA6F8.5A-M3/6B
Part No.:
SMA6F8.5A-M3/6B
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
AnpuSMA6F8.5A-M3/6B.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 18.7VC DO221AC
Manufacturer:
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
205A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
4000W (4kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-221AC (SlimSMA)
1. How to order SMA6F8.5A-M3/6B on Anpu?
3. Are the SMA6F8.5A-M3/6B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA6F8.5A-M3/6B?
Image SMA6F85A-M3/H SMA6F8.5A-M3/6A SMA6F85A-M3/I SMA6F8.0A-M3/6B SMA6F8.5A-M3/6B
Part Number SMA6F85A-M3/H SMA6F8.5A-M3/6A SMA6F85A-M3/I SMA6F8.0A-M3/6B SMA6F8.5A-M3/6B
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 8.5V 85V 8V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 9.4V 94.4V 8.89V 9.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 136V 18.7V 136V 18.2V 18.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.4A 205A (8/20µs) 4.4A 220A (8/20µs) 205A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 600W 4000W (4kW) 600W 4000W (4kW) 4000W (4kW)