KYOCERA AVX CDR31BP470BJWR
Part No.:
CDR31BP470BJWR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuCDR31BP470BJWR.pdf
Description:
CAP CER 47PF 100V BP 0805
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
47 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
BP
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
R (0.01%)
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.051" (1.30mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CDR31BP470BJWR on Anpu?
3. Are the CDR31BP470BJWR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CDR31BP470BJWR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CDR31BP470BJWR CDR31BP470BJWR\M500 CDR31BP470BJWR\M1K
Part Number CDR31BP470BJWR CDR31BP470BJWR\M500 CDR31BP470BJWR\M1K
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series Military, MIL-PRF-55681, CDR31 Military, MIL-PRF-55681, CDR31 *
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Capacitance 47 pF 47 pF -
Tolerance ±5% ±5% -
Voltage - Rated 100V 100V -
Temperature Coefficient BP BP -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -
Features - - -
Ratings - - -
Applications High Reliability General Purpose -
Failure Rate R (0.01%) R (0.01%) -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC -
Package / Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric) -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -
Height - Seated (Max) - - -
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm) 0.051" (1.30mm) -