Microchip Technology M5KP60CA
Part No.:
M5KP60CA
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP60CA.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
52A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP60CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP60CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP60CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP60CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP60CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP60CA pin diagram, M5KP60CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP60CAE3/TR M5KP60CA M5KP60CAE3 M5KP60CA/TR
Part Number M5KP60CAE3/TR M5KP60CA M5KP60CAE3 M5KP60CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case P600, Axial DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial P600, Axial
Series 5KP - - 5KP
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 97V 96.8V 96.8V 97V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.7A 52A 52A 51.7A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)