Microchip Technology M5KP60CA/TR
Part No.:
M5KP60CA/TR
Package:
P600, Axial
Description:
TVS 60V 5% 5000W BI
Package/Case:
P600, Axial
Series:
5KP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
97V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.7A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
P600
1. How to order M5KP60CA/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP60CA/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP60CA/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP60CA/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP60CA/TR.
Image M5KP60CAE3/TR M5KP60CA M5KP60CAE3 M5KP60CA/TR
Part Number M5KP60CAE3/TR M5KP60CA M5KP60CAE3 M5KP60CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case P600, Axial DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial P600, Axial
Series 5KP - - 5KP
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 97V 96.8V 96.8V 97V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.7A 52A 52A 51.7A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)