Microchip Technology MALCE8.5A
Part No.:
MALCE8.5A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
AnpuMALCE8.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC CASE-1
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
CASE-1
1. How to order MALCE8.5A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE8.5A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE8.5A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE8.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE8.5A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE8.5A pin diagram, MALCE8.5A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE8.0A MALCE8.0AE3 MALCE8.5A MALCE80A MALCE8.5AE3
Part Number MALCE8.0A MALCE8.0AE3 MALCE8.5A MALCE80A MALCE8.5AE3
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V 8V 8.5V 80V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V 8.89V 9.44V 88.7V 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V 13.6V 14.4V 129V 14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 100A 100A 100A 11.6A 100A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz