Microchip Technology MALCE8.5AE3
Part No.:
MALCE8.5AE3
Datasheet:
AnpuMALCE8.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE8.5AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE8.5AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE8.5AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE8.5AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE8.5AE3.
Image MALCE8.0A MALCE8.0AE3 MALCE8.5A MALCE80A MALCE8.5AE3
Part Number MALCE8.0A MALCE8.0AE3 MALCE8.5A MALCE80A MALCE8.5AE3
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V 8V 8.5V 80V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V 8.89V 9.44V 88.7V 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V 13.6V 14.4V 129V 14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 100A 100A 100A 11.6A 100A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz