Microchip Technology MASMBG10A
Part No.:
MASMBG10A
Datasheet:
AnpuMASMBG10A.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC SMBG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG10A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG10A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG10A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG10A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG10A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBG10A pin diagram, MASMBG10A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG10AE3 MASMBG10A MASMBG10A/TR
Part Number MASMBG10AE3 MASMBG10A MASMBG10A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V 10V 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V 11.1V 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V 17V 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.3A 35.3A 35.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)