Microchip Technology MASMBG10A/TR
Part No.:
MASMBG10A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMBG10A/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC SMBG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBG)
1. How to order MASMBG10A/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBG10A/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBG10A/TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBG10A/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBG10A/TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBG10AE3 MASMBG10A MASMBG10A/TR
Part Number MASMBG10AE3 MASMBG10A MASMBG10A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing DO-215AA, SMB Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V 10V 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V 11.1V 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V 17V 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.3A 35.3A 35.3A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)