Microchip Technology MASMBJ12CA
Part No.:
MASMBJ12CA
Datasheet:
AnpuMASMBJ12CA.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
30.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ12CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJ12CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJ12CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ12CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ12CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMBJ12CA pin diagram, MASMBJ12CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMBJ12CA MASMBJ12CAE3 MASMBJ12CA/TR
Part Number MASMBJ12CA MASMBJ12CAE3 MASMBJ12CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V 19.9V 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 30.2A 30.2A 30.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)