Microchip Technology MASMBJ12CA/TR
Part No.:
MASMBJ12CA/TR
Datasheet:
AnpuMASMBJ12CA/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMBJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
30.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJ12CA/TR on Anpu?
3. Are the MASMBJ12CA/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJ12CA/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJ12CA/TR.
Image MASMBJ12CA MASMBJ12CAE3 MASMBJ12CA/TR
Part Number MASMBJ12CA MASMBJ12CAE3 MASMBJ12CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V 19.9V 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 30.2A 30.2A 30.2A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)