Microchip Technology MASMBJSAC50
Part No.:
MASMBJSAC50
Datasheet:
AnpuMASMBJSAC50.pdf
Description:
TVS DIODE 50VWM 88VC SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
50V
Voltage - Breakdown (Min):
55.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
88V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
500W
Capacitance @ Frequency:
30pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order MASMBJSAC50 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMBJSAC50 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMBJSAC50 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMBJSAC50?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMBJSAC50.
Image MASMBJSAC50 MASMBJSAC50E3 MASMBJSAC50E3/TR
Part Number MASMBJSAC50 MASMBJSAC50E3 MASMBJSAC50E3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB -
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener -
Unidirectional Channels 1 1 -
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 50V 50V -
Voltage - Breakdown (Min) 55.5V 55.5V -
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 88V 88V -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A 5.8A -
Power - Peak Pulse 500W 500W -
Power Line Protection No No -
Applications General Purpose General Purpose -
Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz 30pF @ 1MHz -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -