Microchip Technology MASMCG15CA
Part No.:
MASMCG15CA
Datasheet:
AnpuMASMCG15CA.pdf
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
61.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG15CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG15CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG15CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG15CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG15CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG15CA pin diagram, MASMCG15CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG15CA MASMCG15CA/TR MASMCG15CAE3
Part Number MASMCG15CA MASMCG15CA/TR MASMCG15CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V 24.4V 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 61.5A 61.5A 61.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)