Microchip Technology MASMCG15CA/TR
Part No.:
MASMCG15CA/TR
Datasheet:
AnpuMASMCG15CA/TR.pdf
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
61.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG15CA/TR on Anpu?
3. Are the MASMCG15CA/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG15CA/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG15CA/TR.
Image MASMCG15CA MASMCG15CA/TR MASMCG15CAE3
Part Number MASMCG15CA MASMCG15CA/TR MASMCG15CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V 24.4V 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 61.5A 61.5A 61.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)