Microchip Technology MASMCG7.5A
Part No.:
MASMCG7.5A
Datasheet:
AnpuMASMCG7.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
116.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG7.5A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG7.5A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG7.5A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG7.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG7.5A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG7.5A pin diagram, MASMCG7.5A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG7.0A MASMCG7.0AE3 MASMCG7.5A MASMCG7.5AE3 MASMCG70A
Part Number MASMCG7.0A MASMCG7.0AE3 MASMCG7.5A MASMCG7.5AE3 MASMCG70A
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7V 7V 7.5V 7.5V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 7.78V 7.78V 8.33V 8.33V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V 12V 12.9V 12.9V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 125A 125A 116.3A 116.3A 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)