Microchip Technology MASMCG7.5AE3
Part No.:
MASMCG7.5AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMCG7.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMCG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
116.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG7.5AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG7.5AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG7.5AE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG7.5AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG7.5AE3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG7.0A MASMCG7.0AE3 MASMCG7.5A MASMCG7.5AE3 MASMCG70A
Part Number MASMCG7.0A MASMCG7.0AE3 MASMCG7.5A MASMCG7.5AE3 MASMCG70A
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7V 7V 7.5V 7.5V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 7.78V 7.78V 8.33V 8.33V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V 12V 12.9V 12.9V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 125A 125A 116.3A 116.3A 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)