Microchip Technology MASMCG8.5A
Part No.:
MASMCG8.5A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMCG8.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMCG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG8.5A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG8.5A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG8.5A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG8.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG8.5A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG8.5A pin diagram, MASMCG8.5A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG85A MASMCG85A/TR MASMCG8.0A MASMCG8.0AE3 MASMCG8.5A
Part Number MASMCG85A MASMCG85A/TR MASMCG8.0A MASMCG8.0AE3 MASMCG8.5A
Series - - - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 - 1 1 1
Bidirectional Channels - 1 - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V 8V 8V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V 8.89V 8.89V 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V 13.6V 13.6V 14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.4A 10.4A 110.3A 110.3A 104.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)