Microchip Technology MASMCG8.5AE3
Part No.:
MASMCG8.5AE3
Datasheet:
AnpuMASMCG8.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
104.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)