Microchip Technology MASMCJ10A
Part No.:
MASMCJ10A
Datasheet:
AnpuMASMCJ10A.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
88.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ10A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ10A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ10A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ10A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ10A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ10A pin diagram, MASMCJ10A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ10A MASMCJ10A/TR MASMCJ10AE3 MASMCJ10AE3/TR
Part Number MASMCJ10A MASMCJ10A/TR MASMCJ10AE3 MASMCJ10AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - SMCG
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 - 1 1
Bidirectional Channels - 1 - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V 10V 10V 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V 11.1V 11.1V 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V 17V 17V 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 88.2A 88.2A 88.2A 88.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)